В рамках 10 фестивальної зміни «Завтра починається сьогодні» (20.10 – 09.2013) в Міжнародному дитячому центрі «Артек» проходить Всеукраїнський фестиваль дитячих засобів масової інформації «Артек+»
Мета Фестивалю об’єднати талановитих юнкорів шкільної преси, членів дитячих редакцій, теле- та радіостудій, які упродовж останнього року здобули призові місця (І-ІІІ особисте або командне місце) у конкурсах, фестивалях всеукраїнського, обласного рівнів, переможці Всеукраїнського заочного конкурсу юних журналістів, котрий проводить МДЦ «Артек»
«Юнь Києва запрошує»
«Ми за місто талановитої молоді» – під таким гаслом суботній день 12 жовтня перетворився на містечко позитиву. Чудова атмосфера, радісні обличчя і безліч пізнавальних заходів – все це організовано Соціальними службами для сім»ї, дітей та молоді в столичному Маріїнському парку. Саме він став центром уваги не тільки діточок, а й дорослих.
Юні журналісти інформаційно-творчого агентства ЮН-ПРЕС Київського Палацу дітей та юнацтва взяли участь у молодіжній історико-пошуковій експедиції «Шляхами героїв». 4-6 жовтня на території Тетіївського району в урочищі Турський ліс, поблизу села Голодьки, учасниками молодіжної історико-пошукової експедиції «Шляхами героїв» було знайдено останки чотирьох бійців Червоної Армії, які загинули під час оборони Києва влітку 1941 року та встановлено пам’ятний знак Герою Радянського Союзу Бондарю Антон Пилиповичу в селі Кошів.
На виконання Закону України «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років», ознаменування 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників, 70-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, підтримку ініціатив Президента України щодо всенародного вшанування та увічнення героїчного подвигу Захисників Вітчизни, згідно рішення про проведення в 2013-2015 роках Всеукраїнської Вахти Пам’яті «Пишаємося Великою Перемогою!», яка є продовженням Всеукраїнської естафети пам’яті, з метою вдосконалення системи патріотичного виховання молоді, формування у неї громадянської свідомості і національної гідності, управління молоді та спорту Київської облдержадміністрації спільно з КЗ КОР «Київський обласний молодіжний центр», Київською обласною організацією Ветеранів України, Київською обласною організацією Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), Київською обласною громадською організацією «Закінчимо війну» та групою «Пошук» при Білоцерківській міській громадській організації Українська спілка ветеранів Афганістану провели історико-пошукову експедицію «Шляхами героїв», на території Тетіївського району в урочищі Турський ліс. В експедиції взяли участь близько 100 юнаків та дівчат з різних куточків області: Кошівський історико-пошуковий клуб «Нащадки перемоги» (Тетіївський р-н), студенти Тетіївського ПТУ №8, члени Бориспільського міського осередку ВГО «Громадський рух «За майбутнє», Ходорівський історико-пошуковий гурток «Пошуковець» (Миронівський р-н), Обухівська міська МГО «Військово-патріотичний клуб Миротворець», Калитянськкий військово-патрітичний клуб «Прикордонник» (Броварський р-н), Білоцерківський кадетський клас гімназії №2, Ставівський військово-патріотичний клуб «Патріот» (Кагарлицький р-н), юні журналісти інформаційно-творчого агентства ЮН-ПРЕС Київського Палацу дітей та юнацтва. Під час експедиції учасники мали змогу пройти навчання з основ медико-санітарної підготовки, виживання в екстремальних умовах, а також навчитися вмінням користуватися спеціальним пошуковим обладнанням. Основною метою заходу було проведення археологічних розкопок та пошук загиблих бійців Радянської Армії, адже війна вважається закінченою тоді, коли знайдено й поховано останнього загиблого бійця.
Учасники експедиції взяли участь у концерті-реквіємі, підготовленому разом із воїнами-афганцями, членами ансамблю військово-патріотичної пісні «Перевал» (м. Ірпінь), а також підготували і провели траурний мітинг «Пам'ять – це ми» в селі Кошів, встановивши пам’ятний знак Герою Радянського Союзу Бондарю Антон Пилиповичу і зірку, зроблену з металу, знайденого на місцях боїв. Можливо, саме з цього й починається Батьківщина і патріотизм – із збереження пам’яті.
Наталя Плохотнюк
21 вересня поблизу 179-го ДОТу Київського укріпленого району відбувся захід, присвячений пам’яті бійців і командирів Червоної Армії, які полягли в Київському котлі, обороняючи столицю навесні-восени 1941-го. Кілька сотень учнів київських шкіл могли побачити на власні очі, як оборонялися підходи до столиці, де проходила перша лінія оборони Києва.
НАША ІСТОРІЯ БУДЕ ЖИТИ, ЧИ ЗАГИНЕ РАЗОМ З ОСТАННІМ СОЛДАТОМ?
70 років тому на підступах до Києва точилися жорстокі бої. Столицю обороняли люди і ДОТи. Сьогодні вони мовчать, а тоді говорили вогнем.
21 вересня поблизу 179-го ДОТу Київського укріпленого району відбувся захід, присвячений пам’яті бійців і командирів Червоної Армії, які полягли в Київському котлі, обороняючи столицю навесні-восени 1941-го. Кілька сотень учнів київських шкіл могли побачити на власні очі, як оборонялися підходи до столиці, де проходила перша лінія оборони Києва.
ДОТи – це залізобетонні фортифікаційні споруди для прикриття від артилерійського вогню. З них складалася система укріплень певного оборонного району. Київський укріплений район, споруджений на початку 30-х років минулого століття, у 1941 році обороняв столицю 72 дні і не давав німецьким військам прорватися до міста. Перша лінія оборони проходила від Дніпра по річці Ірпінь до Білогородки і далі — через населені пункти Юрівку, Тарасівку, Віту-Поштову, Чабани, Лісники, Круглик, Голосієво, Мриги; друга лінія проходила від Дніпра в районі Вишгорода в напрямку на Пущу-Водицю; третя пролягала безпосередньо околицями міста. Всього навколо Києва було близько 250 ДОТів. Більшість з них була зруйнована окупантами чи за наказом радянського командування, коли Червона Армія відступала. Завдяки небайдужим людям, активістам фортифікаторам, пошуковцям, історикам ДОТи продовжують жити. Один з них – ДОТ № 179 на околиці с. Віта-Поштова. Зусиллями МАДФ «Цитадель» з 22 червня цього року – ДОТ-музей, який дає унікальну можливість зробити екскурс в історію. А звуки пострілів на бекграунді роблять події минулого реалістичнішими: «Війна ближче ніж ми думаємо».
Відомо, що під час розчистки цього ДОТу, в якій брали участь і майбутні журналісти ІТА «ЮН-ПРЕС», було знайдено останки радянського солдата. На жаль, жодних документів при ньому не знайшли.
Скажу чесно, враження від екскурсії неймовірні. Разом з екскурсоводом, одягненим у форму бійця Червоної Армії, ми спускаємося в ДОТ. Ти відчуваєш запах пороху і плісняви, чуєш звук вентиляційної системи, звуки бою, крики і стогін поранених бійців, команди офіцерів, бачиш цегляні стіни, подовбані кулями, - мурашки йдуть по тілу…. Тут воювали і гинули наші ровесники – захисники Києва. Вузькі і низькі коридори, круті повороти. Глибина 9 метрів під землю та 227 метрів підземних тунелів самі собою справляють враження. А військові реконструктори, які взяли участь у бойових діях, перенесли нас у важкий, кривавий 1941 рік.
- У кожного свої причини бути тут, – говорить Євгеній Шупик, студент КНІ ім. Т.Г.Шевченка, член Міжнародної Асоціації Дослідників Фортифікації «Цитадель», - моя, щоб дізнатися правду про Велику Вітчизняну війну, тому що різні книжки пишуть різне (в радянських правда одна, в сучасних – інша), а коли ти заходиш в ДОТ, знаходиш останки бійця, коли ти відновлюєш картину бою, ти відчуваєш цю правду в собі до мурашок по тілу. Напевно, за цими відчуттями я йду, я цього
потребую, тому, що я в боргу перед тими, хто загинув у тій війні. В Асоціації «Цитадель» я вже 4 роки».
Поруч із ДОТом - виставка вогнепальної зброї, знайденої в околицях Києва на місцях кривавих боїв. Всі бажаючі могли ознайомитися та сфотографуватися зі зброєю часів Великої Вітчизняної війни. «Це батальйонний міномет, це автоматична зброя, а це гвинтівка Мосіна – головна зброя наших радянських військ,- розповідає й показує Віталій Анатолійович, викладач Військового інституту Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, - я потомствений військовий, дослужився до полковника, зараз викладаю. Цікавлюся я цим, бо хтось із цим автоматом воював, загинув, а зброя залишилася. Стільки років пройшло, а вона й досі працює. Також це хороший спосіб виховувати в дітях та дорослих любов до Батьківщини не лише словами, а ще й наочно, показуючи і дозоляючи доторкнутися до історії».
Цікаво, що лінія оборони Києва, тобто розташування ДОТів, дуже нагадує лінію оборони, яку ще тисячу років тому побудували наші предки. Наприклад, ДОТ №179 знаходиться в самому центрі невеликого Городища XI століття – Звенигород (прикордонний пост Київської Русі). Саме тут колись проходив Вітянсько – Бобринський Змійовий вал. Історія повторюється. Історія йде по спіралі. Київ знову й знову захищають.
«Не слід забувати тих, хто поклав життя за те, щоб у нас було майбутнє». Саме ця думка з’явилася в моїй голові після побаченого, і від себе я можу лише додати: яким би не було наше сучасне життя, що б нам не принесло майбутнє – ніколи не забувайте своє минуле, бо це наша історія, наша культура, наше ВСЕ.
Анастасія Саган
Юні журналісти столиці – переможці «Золотої осені Славутича»
Юні журналісти Інформаційно-творчого агентства «ЮН-ПРЕС» КПДЮ здобули перемоги на ХХ-му ювілейному Міжнародному фестивалі дитячої демократії, телебачення, преси та творчості «Золота осінь Славутича».
У м. Славутич 12-15 вересня зібралося близько тисячі юних талановитих дітей і молоді. Це успішний молодіжний проект, який реалізується упродовж 20 років і став невід’ємною часткою життя міста. Всі роки він проводиться під гаслом «Хочу бачити світ щасливим». І всі ці роки ним опікується Славутицька міська рада, НАЕК «Енергоатом» і його профспілковий комітет, ДСП «Чорнобильська АЕС». За два десятиліття у фестивалі взяли участь понад 20 тисяч дітей із 16 країн світу.
«ЮН-ПРЕСівці» повернулися до Києва з перемогою: ГРАН-ПРІ - Газети «Міст-М» та «Молодіжне перехрестя» мультимедійне видання «Mam-media»; ІІ місце – фільм дитячої телестудії «ЮНЬ».
Вітаємо переможців!
Делегація Інформаційно-творчого агентства «ЮН-ПРЕС» з 20 по 22 вересня перебувала у місті Жалєц (Словенія), куди була запрошена до прес-центру І фестивалю української культури у Словенії «Берегиня»
«УКРАЇНА КРОКУЄ СВІТОМ!»
Тихе й привітне містечко Жалєц, обтягнуте низкою альпійських гір, прислухається до тремкої мелодії 64 струн бандури. То славне українсько-словенське товариство вітають талановиті учасники І фестивалю української культури у Словенії «Берегиня».
В країні мальовничої природи й чудового настрою зібралися як зовсім юні танцюристи, співаки, так і визнані поети-піснярі, музиканти, виконавці, майстри неповторних українських вишиванок, щоб разом розкривати глибину й велич рідної культури.
Стартує фестиваль в самому центрі містечка під лункі переспіви й запальні танки львівського танцювального колективу «Полуничка». Гостей та учасників вітають гості й організатори, меценати й представники міської адміністрації. Заступник мера міста Марко Лазнік ділиться: «Жалєц пишається тим, що став відправною точкою для співдружності двох багатих колоритних культур – української та словенської. Сьогодні відкриття не тільки фестивалю, але й самої України для словенців».
…На центральному майдані людно. На дзвіниці вибиває сьому вечора. Яскравіють поміж звичних кофтинок українські вишиванки і пісня лине українська. Для когось – це перший день фестивалю, а для когось – відкриття невідомої досі, але такої захоплюючої культури.
Лора, гість свята, словенка: «Жодного разу не була в Україні, але після побаченого щойно хочеться познайомитися ближче з таким чудовим талановитим народом. Обов’язково відвідаю! Принаймні, пісень українських пошукаю в Інтернеті вже сьогодні».
Юлія Скоробогач
Місто Жалєц, що у Словенії, з 20 по 22 вересня приймає гостей І фестивалю української культури «Берегиня». У ці святкові дні маленьке містечко зустрічає делегатів з трьох країн: України, Хорватії та Угорщини. Всіх їх об’єднало лише одне: неповторна українська культура.
Метою фестивалю є встановлення творчих контактів між українською та словенською культурами, зміцнюючи тим самим міжнародне співробітництво між двома країнами. Саме на цьому фестивалі зібралося справжнє суцвіття українського етносу: танцювальні колективи, піснярі, бандуристи, поети та просто талановиті нащадки давнього козацького роду.
Багато хто вже встиг продемонструвати свої можливості на відкритті: свої танцювальні номери представив львівський дитячий колектив «Полуничка», заспівала юна Аріанна та вже більш досвідчені й відомі в Україні співаки: Остап Стахів, Леся Горлицька та Леся Любарська. Гості зі Львову привезли також на фестиваль один із найдорожчих подарунків – щиру українську пісню «Берегиня», що стала гімном цього фестивалю.
Але це ще не всі сюрпризи фестивалю: була презентована виставка унікальних українських Борщівських вишиванок. Навіть тутешня діаспора українців представила власні витвори декоративного мистецтва. На закінчення першого фестивального дня юнкори взяли коментарі у словенців, які висловили щире захоплення побаченим з нетерпінням чекатимуть недільного гала-концерту.
Валерія Котенко, Марія Пивовар
Інформаційно-творче агентство «ЮН-ПРЕС» м. Київ
***
«ЧЕРВОНЕ – ТО ЛЮБОВ, А ЧОРНЕ – ТО ЖУРБА…»
За багато тисяч кілометрів від України фестиваль познайомив між собою людей, які не просто люблять Батьківщину, а й несуть цю любов іншим. У творчості, у праці, у захопленнях. Коли ми побачили виставку унікальних Борщівських вишиванок, то не могли не познайомитись з їх «берегинею», приватним колекціонером Вірою Матковською. Саме ця жінка відтворює історію у кольорах: збирає вишиванки за автентичною Борщівською технікою вишивки.
- Чому саме вишиванки, а не рушники, наприклад?
- В мене є все: вишиванки, рушники, сорочки, обгортки, фартухи, черевики, лише, на превеликий жаль, головні убори не збереглися.
- Скільки років збираєте колекцію?
- Відразу, як приїхала в Борщів, з 1989 року. На щастя, мала таку можливість.
- Яка вишиванка є найціннішою в Вашій колекції?
- Яким «мірилом» можна виміряти ціну сорочки? Чи вага, чи ціна? Її не можна оцінити, вона кожна по-своєму дуже цінна, бо вишивалася руками, а не штампувалася машинкою. Раніше жінки самі вишивали собі сорочку й сором було одягнути однакові в церкву, чи на весілля, чи десь на забави. Люди творили, тому немає двох подібних, подивіться – є тільки якісь подібні елементи, але однакової такої ви не знайдете.
- А власноруч вишиту сорочку маєте?
- Ой, ні. Давно вишивали, коли ще були малими дітьми, звичайним «хрестиком». А тепер після борщівських майстринь вже й не візьмуся за вишивку.
- Чи не задумувалися створити Музей вишиванки?
- Звичайно, й не раз. Але то дуже непроста справа, потребує багато сил і коштів. Наразі можу лише показувати колекцію на виставках, фестивалях. Хочу познайомити людей з тою вишивкою, показати красу такої незвичайної техніки. Я випустила книгу, присвячену вишиванці, й здійснила ще одну мрію: стала ідейним натхненником славного фестивалю в місті Борщеві. З легкої руки та щирого піклування організаторів він користується популярністю серед українців й не тільки, а це означає, що жити нашим звичаям й квітнути барвами вишиванкам!
Дякуємо пані Вірі за розмову, вітаємо з присвоєнням їй звання «Почесного громадянина міста». Йдемо далі, розмірковуючи над почутим. Й хоч на рукавах наших сорочок лейбли замість вишивки – крокуємо гордо, бо нам є чим пишатися. Ми – українці!...
Роман Свирид, Євген Шишлак, «ЮН-ПРЕС» м. Київ
НАЙБІЛЬШЕ НАТХНЕННЯ – ТО Є РІДНА ЗЕМЛЯ
Пан Іван Кушнір – один із гостей фестивалю української культури у Словенії. Він – автор гімну, крім того талановитий поет і просто цікавий співрозмовник. Уроженець Тернопільської області, він знаходить своє натхнення у рідній землі.
За професією Іван – лікар. Але бажання писати виникло на багато раніше, аніж бажання допомагати людям: «Я родом з села Крегульці – батьківщини славетного поета Богдана Лепкого – розповідає Іван. – Він автор величних поезій, знаний у всьому світі. Його творчість була довгий час заборонена, але нею просякнута вся наша земля. Саме його рядки стали епіграфом для моєї першої збірки:
«Колисав мою колиску
Вітер рідного Поділля
І зливав на сонні вії
Степового запах зілля…»
Перебуваючи у Словенії пан Іван не встигає сумувати за рідним краєм: «Тут зовсім схоже на Україну. Все виглядає дуже по-домашньому. До того ж тут наші ж земляки намагалися відтворити частинку рідної землі. І люди такі ж привітні. Тому я зовсім не бачу великої різниці між Словенією та Україною. Хіба що перша більш цивілізована, але все це приходить з часом. Я думаю що ми, українці мусимо брати зі всіх країн найкраще і створювати свою власну країну.»
Поет написав слова гімну для фестивалю «БЕРЕГИНЯ» й це перший досвід у подібному амплуа, але висловлює надію, що не в останній. «Мені дісно хотілося б бути одним з організаторів фестивалю вже словенської культури в Україні. А за господаря я б хотів бачити місто Львів, адже саме це місто є осередком української культури у наші дні. Воно – своєрідний центр Західної України, а більшість переселенців до Словенії походять саме звідти.»
Автор гімну фестивалю – справжній патріот. Його дуже хвилює той факт, що сьогодні українська молодь мало цікавиться своїм минулим і оригінальною культурою рідної нації. То ж на останок бажає нам:
«Творити, любити рідну землю, оберігати її традиції та образи. І завжди пам’ятати, що ми є українці».
Валерія Котенко
«ЮН-ПРЕС», м.Київ
8 вересня об 11.00 у Київському Палаці дітей та юнацтва відбувся день відкритих дверей «Вересень видзвонює: до Палацу час!». Святкова програма була дуже насичена і різноманітна. На площі розкинулося творче містечко. У цей день гості Палацу мали змогу дізнатися про все докладно, а також особисто познайомитися з педагогами, записатися у різноманітні гуртки, отримати поради психологів, взяти участь у майстер-класах.
Вересень видзвонює: «До Палацу час!»
Осінній сезон 2013р. зустрів нас прохолодними дощами та різким спадом температури. Але попри все це 8 вересня знайшлося таке місце в Києві, де було по-справжньому тепло і затишно. Київський Палац дітей та юнацтва гостинно відкрив двері для молодих талановитих діток. Кожного року на початку осені Палац запрошує школярів, підлітків та батьків на день відкритих дверей. Тут представлені понад 600 освітніх гуртків, секцій, клубів та студій. Наразі в них займаються майже 10 тисяч гуртківців віком від 5 до 21 року.
Рівно об 11 годині ранку Палац з протягнутими обіймами зустрів своїх майбутніх письменників, журналістів, музикантів, спортсменів, біологів, лінгвістів, науковців та багатьох-багатьох інших талановитих дітей.
Радо вітав усіх присутніх оркестр «Юність», демонструвала свої вміння величезна кількість творчих об’єднань, серед яких і заняття й для дошкільняток.
Молоді спортсмени мали змогу показати свої нагороди.
-Вже досить довго займаюся шахами і навіть можу похвалитися певними досягненнями в цій сфері. Минулого року я виграв чемпіонат КПДЮ з шахів, а в цьому навіть став чемпіоном на Київському турнірі. Крім шахів я ще обрав гурток хімії та біології. (Мирослав, 15 років)
Київ може пишатися своїми дітьми, адже вже в такому віці вони стають переможцями у всеукраїнських та навіть міжнародних змаганнях. А головне, що діти та підлітки щиро захоплені своєю справою!
-Дуже приємна обстановка у Палаці. Подобається, що в Україні працюють такі заклади, організовують дозвілля й діти мають змогу розвиватися.
Варто відзначити педагогів, які віддають усі сили своїй справі і з великим натхненням вчать наших діточок. (Наталія, 37 років)
Батьки, як і діти, у захваті від свята, адже дитина може розвиватися. До речно зазначити, що навчання у Палаці безкоштовне.
Після презентацій гуртків усі присутні мали змогу побачити на власні очі талановитість київських діточок на концерті. Насичений різноманітними та яскравими номерами концерт відкрив оркестр «Юність» з запальною «Полькою», згодом виступ доповнився «В`язанкою українських пісень». Хвилю позитиву цього дня підхопив хореографічний ансамбль «Квіти України» з Тірольським танцем. А маленька Лія Опанасюк зачарувала зал віршем «Поні, коник і мандаринки».
Виступи були на будь-який смак, тому подивитися, мабуть, було б цікаво кожному.
Показували свій талант хор дівчаток «Вогник» та хор хлопців «Дзвіночок». Пісні замінилися танцем і на сцені з`явилися вихованці ансамблю сучасної хореографії «Фламінго» з номером «Пухнастики». А вже за якусь мить ансамбль «Золоті струни» зачарував усіх присутніх звуками бандури та українських пісень: «Наша Анічка» та «Червона рута». Концерт продовжили Анастасія Чернецька та Ярослав Гозак (колектив дитячо-юнацького цирку «Але-ап») і їх граційний виступ «Ніжність». Справжньою окрасою вечора стала пристрасна «Іспанська ніч», подарована учасники ансамблю спортивно-бального танцю «Фаворит». Народний художній колектив «Сонях» представив номер з юними артистками та солістками Ксенії Кудрявцевої та Катерини Скрипки. Фінальним акордом концерту традиційний український «Гопак» у виконанні ансамблю «Квіти України», що підхопив на ноги зачарованих глядачів.
Ось таким незабутнім, яскравим та насиченим став цьогорічний День відкритих дверей у Київському Палаці дітей та юнацтва. Кожного року сюди приходять нові люди для того, щоб знайти справу на свій смак. Кожного року сюди приходять випускники, аби ще раз відчути затишну атмосферу домівки.
- Саме тут ти дозволяєш собі просто бути собою. Щастя поруч, за адресою: місто Київ, вулиця Мазепи 13 (Людмила, 18 років)
Павлова Жанна
Винокурова Анна
Сагун Богдан
Цього літа гуртківці ІТА «ЮН-ПРЕС» відвідали Сербію. Директор Центру талановитих дітей Нікола Серзентич запросив нас у літню школу, де наші юні журналісти провели чудовий тиждень.
ПОДОРОЖ У МАЛЕНЬКЕ ЩАСТЯ
Сербія… Невелика країна з людьми, які мають велике серце. Сказати, що у той тиждень я була щаслива, це нічого не сказати. Усе було більше, ніж чудово. У перший же день нас гостинно зустріли та провели екскурсію столицею. Белград дуже гарне місто. Прекрасна архітектура та цікаві люди. Ніхто нікуди не поспішає, а, здається, насолоджується кожним моментом. Милі літні люди, які спокійно сидять у затишних ресторанчиках та смакують вранішню каву за дружньою розмовою. У нас такого не зустрінеш. Усі поспішають, заклопотанні своїми справами, нема коли зупинитися, роззирнутися навкруги і побачити наскільки цей світ може бути величним і прекрасним.
Я провела ці сонячні дні в оточенні чудових людей. Вони добрі, щирі, веселі, і різні мови не стали перешкодою нашому спілкуванню. В нас було чого одне в одного повчитися. Ми співали і танцювали, вчили одно одного рідній мові, розмовляли про книги та музику, про погляди на життя та майбутнє. У кожного з них є ціль, є мета та своя мрія; і Белградський Центр талантів допомагає їм розвиватися та обирати свій життєвий шлях. За невеликий проміжок часу я багато з ким зблизилась, дехто мені пообіцяв відвідати Україну наступного року. А найголовніше, що ми не втрачаємо зв'язок, а продовжуємо спілкуватися у соціальних мережах.
Дякую життю, за нагоду, яка мені випала - познайомитися з цими чудовими людьми та провести час у цій чудовій країні.
Марія Пивовар
Київський Палац дітей і юнацтва
Київ, Україна
***
ЛІТНЯ ПРИГОДА
Цієї весни у Київському палаці дітей та юнацтва відбувся фестиваль «Прес-весна на Дніпрових схилах». Я була волонтером делегації із Сербії і, варто сказати, досвід спілкування з ними був фантастичним! Я не очікувала так швидко порозумітися з сербами, бо це був мій перший досвід спілкування з іноземцями. За три дні я встигла їм показати лише частинку Києва,сподіваюся, вони запам’ятали цю подорож надовго. А я надовго запам’ятала їх.
Я була дуже приємно здивована, коли Нікола Срзентіч, керівник делегації, запросив мене в гості у Сербію. Дивно чути таке у перший день знайомства. Та в глибині душі я дуже зраділа і все літо вимріювала цю довгоочікувану подорож закордон.
Переліт дався нам не дуже легко, ми не мали можливості відпочити всю ніч, тож приїзд до Белграду був не тільки радісним, а й неоднозначним, бо дуже хотілося спати. Але нам приготована екскурсія Белградом! Готові? Рушаємо!
Насправді столиця Сербії не надто вже схоже на нашу столицю. Белград виглядає набагато старовиннішим, але архітектура скромніша, ніж у нас, як справжня киянка порівнюю усі міста з Києвом). Хоча багато сербів кажуть, що це дуже модернізоване місто. Мабуть, Сербія багата на різнобарвну старовинну архітектуру.
Та ми, українці, а точніш українки, зупиняємося не в Белграді, а прямуємо до Радалю. Радаль – сербське селище, розташоване близько від кордону Сербії та Боснії і Герцоговини. Саме туди нас і запросили у чудову Літню школу. Їдучи до Радалю, ми помітили, що в автобусі панувала тиша… Усе вказувало на те, що ми їхали не з бунтівною молоддю. Перше враження завжди оманливе, подумала тоді я.
Нарешті ми в Радалі! А тут є усе: і свіже повітря, і лікувальні води, і приємна компанія! Хотілось особливо відзначили дітей, які були з нами! Вони різного віку, від 12 до 20 років, але усі дуже дружелюбно поставилися до нас, гостей. Виявляється, ми перші інтуристи в таборі. По декілька разів на день кожен міг підійти і поцікавитись чи добре ми проводимо тут час, чи все добре. Я дуже звикла до щохвилинного спілкування і гулу. Так, гулу! Вони не такі тихі, як здавалося на перший погляд, а дуже жваві і спортивні. Зранку ми розважалися на озері. Щовечора ми грали у спортивні ігри: волейбол, бадмінтон, дартс…
У Літній школі крім розваг для нас проводились уроки фотографії, англійської мови та бізнесу, проходили і тестування. Особисто мені дуже запамятався тест з математики. Нічого особливого, звичайний тест на логіку. Математику влітку раніше я сприймала, як ложка дьогтю у бочку меду. Та з допомогою мого друга-серба, який перекладав мені увесь тест з надлюдськими зусиллями, я зрозуміла, що можна робити розвагу з усього на світі. У сербів варто повчитися простоті й розважливості.
А программу «Photoshop», якого нас навчали під час фотоуроків, відкрив мені очі на комп'ютерні дива. Раніше я не уявляла, що фотографія – складне та різнобарвне мистецтво. А фотограф – художник без барв. Його фотоапарат – вірна зброя. Правда, захоплює…
Пора прощатися…та я не хочу сумувати, я дуже рада цьому новому досвіду, рада була познайомитися з цікавими і добрими людьми. А сузір’я «Велика Ведмедиця», яка розташована на нічному небі не під тим градусом, що в Україні, нагадала мені про те, що всі ми різні та живемо на одній планеті. Так, не всі чудові люди живуть з тобою в одному місті. Ми на прощання подарували сербам сувеніри з України, різні магніти,листівки. На листівках я писала їм слова вдячності та свої емоції від перебування з ними в Сербії. Веселий і сумний водночас вечір.
Ще раз хочеться підкреслити ту дружню та веселу атмосферу,яка панувала у таборі. Ми, українці, дуже вдячні за теплий прийом. Чекаємо на гостей із Сербії в Україні!
Аліна Поліщук
Київський Палац дітей та юнацтва
Київ, Україна
18 квітня - у медіа-залі Інформаційно-творчого агентства «ЮН-ПРЕС» відбулась дружня зустріч членів Спілки в’язнів жертв нацизму присвячену Міжнародному дню визволення в’язнів фашистських концтаборів.
Страшна казка про реальне життя
Вони були ще зовсім дітьми, коли дізналися, що таке «фашизм». Всі їхні плани на майбутнє було зруйновано, коли на українські землі вперше ступила нога людини, яка прагнула руйнувати, вбивати та знищувати.
18 квітня в Палаці дітей та юнацтва відбулася зустріч у рамках проекту «Наші долі - тема для творчості молоді». Організатором цієї конференцій була спілка Українська спілка в’язнів жертв нацизму. Основним завданням Спілки є історична, правова і моральна реабілітація її членів. Мета заходу: розповісти українській молоді про тяжку долю людей, які будучи зовсім юними опинилися у концтаборах смерті. Історії людей, які не один раз бачили смерть, які вижили не дивлячись на жорстоку політику фашизму, ці історії варті твоєї уваги!
«Тяжче за все бачити, як помирають люди, вони помирали постійно по декілька тисяч змучених душ на день. І кожного вечора до концтабору прибували все нові й нові в’язні», - згадувала на зустрічі жінка, яка була учасницею подій. З 1941 і по 1945 наші співвітчизники гинули в таборах смерті. Про жорстокість фашистів члени УСВЖН розповіли так: «Євреї могли жити не більше 3 днів, священики не більше 2 місяців, а всі інші не більше 5 місяців»
Дітей у концтаборах використовували для переливання крові німецьким пораненим, а над маленькими близнятами проводили не людські досліди. Дорослі ж мали тяжко працювати, або ж їх просто знищували. «Знаходитися там було нестерпно, нас постійно мучив голод та втома» Хоча цікаво й те, що люди продовжували помирати в концтаборах і після перемоги червоної армії. Через нацистський табір за період його існування пройшло близько 200 тис. осіб, з яких загинула половина. Значна частина загиблих була розстріляна або вбита газом. Після передачі території Бухенвальда СРСР, в серпні 1945 в ньому був організований спец табір № 2 НКВС для інтернованих. До остаточної ліквідації табору в 1950 році, в ньому загинуло понад 7000 в'язнів. Наказом від 18 квітня 1945 № 315, підписаним генерал-полковником Сєровим, створено 10 спец таборів, причому, на базі колишніх таборів смерті фашистів.
Одна із членів спілки УСВЖН, Надія Василівна Мудренко, розповіла нам свою історію перебування в таборі смерті. Надія Василівна знаходилась у концтаборі під назвою «Фюрстенвальге» у партизанській зоні. У таборі перебувало 160 тисяч осіб, з них 88% були діти. «Я потрапила в Фюрстенвальг з матір’ю, мені було всього 4 роки. В цьому концтаборі я знаходилася 1 рік і 8 місяців, цей період часу завдав великої шкоди моєму здоров’ю. Після закінчення війни лікарі знайшли у мене туберкульоз», - згадує Надія Василівна. «Моїм найбільш страшним спогадом було те, як фашисти вирішили спалити заживо людей із сусіднім будинок. Врятуватися намагалися двоє - Данил, якого застрелили та жінка, яку наздогнали сусіди» Після війни Мудренко Надія Василівна працювала інженером на заводі «Арсенал» і дуже цим пишається.
Нажаль зараз виникають різні організації, які наслідують фашистів. Основним завданням яких було знищення всіх слов’янських народів. «Наші долі - тема для творчості молоді» - це захід на якому можна дізнатися всю правду про ті страшні події і зрозуміти, що з фашизмом потрібно боротися!
Іваненко Марія
5 квітня - відбувся конструктивний діалог директора Українського центру оцінювання якості освіти з київськими старшокласниками
Директор центру прийшла на відкритий діалог із шкільною молоддю, щоб безпосередньо від старшокласників дізнатись, які питання хвилюють майбутніх абітурієнтів та яких проблем, вже сьогодні, можна уникнути, поширивши достовірну інформацію серед майбутніх випускників.
Юні представники шкільної преси м. Києва, вихованці агентства «ЮН-ПРЕС» та лідери учнівського самоврядування зібралися, щоб отримати відповіді на питання, які стосуються ЗНО та донести інформацію з достовірного джерела до столичних школярів. Зустріч була демократичною та конструктивною. Питання, які ставили діти показували глибоку зацікавленість. Школярі впевнені в доцільності ЗНО, як в одному зі способів боротьби з корупцією в освіті. Гості та учасники прес-конференції ознайомились із результатами останнього опитування фонду "Демократичні ініціативи".
Протягом прес-конференції Ірина Павлівна з великим задоволенням розвіювала міфи щодо процедури проведення ЗНО, ознайомивши столичних школярів с деталями оцінювання та процедурою атестації, дала декілька порад для підготовки та розповіла про деякі подальші зміни у майбутньому.
Варто зазначити, що діалог проходив в дружній атмосфері. Представники Українського центру якості освіти були раді можливості поспілкуватись з прямою цільовою аудиторією та подякували школярам за відверті запитання та незаангажований погляд.
Детальнішу інформацію ви можете знайти на офіційному сайті Українського центру оцінювання якості освіти: http://testportal.gov.ua/
Олеся Катрич, агентство «ЮН-ПРЕС»
2 квітня - знаменна дата, саме в цей день у всіх країнах світу відзначають Міжнародний День дитячої книги. Київський Палац дітей та юнацтва зібрав під своїм дахом - чудових дитячих письменників і поетів, композиторів дитячих пісень, представників дитячих бібліотек та видавництв - щоб мати можливість поспілкуватися з ними в рамках «Круглого столу», присвяченого українській дитячій літературі.
«Виховання не читанням нотацій, а щирими почуттями, почерпнутими з хороших книг» – заклик та основна теза , яка охопила тематику круглого столу, що проходив 2
квітня 2013 року в стінах Київського палацу дітей та юнацтва до Міжнародного дня дитячої книги.
На зустріч зі своїми юними читачами завітали відповідальний секретар Київської організації спілки письменників України, керівник Української асоціації письменників
соціально-художньої прози Олександр Бакуменко, доктор юридичних наук, професор, Голова Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі Василь Костицький, завідувач
відділом обслуговування учнів 5 – 9 класів Центральної міської дитячої бібліотеки імені Т. Г. Шевченко Саломея Єнгібарян та видатні українські письменники й поети Станіслав Шевченко, Василь
Василашко, Вадим Скомаровський. Учасники дискусії мали змогу поспілкуватися з письменниками та дізнатися про стан дитячої літератури, чи мають можливість діти та підлітки друкувати свої творчі
доробки та як підтримує держава молоді дарування. Генетична особистість, соціалізація дитини, лібералізм у світі, пошук гармонії та перспективи дитячої літератури - основні питання, до яких
звернули увагу присутніх письменники, зачитуючи уривки з власних творів та ділячись думками з присутніми.
Модератор зустрічі, член української асоціації письменників соціально-художньої прози Сергій Васильович Коловоротний, запрошує всіх творчих і натхненних спробувати
силу власного пера у роботі студії літературної студії Палацу «СОЛАР»
24-26 березня - Перемога юних журналістів у Мінську.
Вітаємо команду юних журналістів Інформаційно-творчого агентства «ЮН-ПРЕС» у складі Фоміна Дениса, Голубєвої Лади, Цилюрик Марії, Семенік Оксани, Сіманкіної Аліни (керівник команди – Плохотнюк Наталія Іванівна) з перемогою у відкритому конкурсі дитячо-молодіжних ЗМІ «Змінимо світ на краще», який проходив 24-26 березня 2013 р. в столиці Республіки Білорусь – Мінську.
У конкурсі взяли участь близько сотні дитячих редакцій та близько трьохсот юних журналістів з усіх областей Білорусі й столиці України Києва.
Газету Київського Палацу дітей та юнацтва «Міст-М» визнано кращою, найпрофесійнішим дитячо-юнацьким виданням. Тема «домашнього завдання» конкурсу в номінації «Кращий авторський матеріал » - «Бережливість – хороша звичка чи….» - спочатку викликала деякі ускладнення серед юних журналістів. Але, як не дивно, робіт на цю тему було чимало. Спецприз у цій номінації отримала «ЮН-ПРЕСівка» Оксана Семенік. У номінації «Краща журналістська робота «було запропоновано теми: «Роднай мовы сваёй не цурайся…», «Сьогодні модно бути …яким?», «Пропоную тему для ефіру». І тут юні журналісти з української столиці – серед переможців. Перше місце виборола Марія Цилюрик та її робота «Сьогодні модно бути …байдужим», а перемога в спецомінації дісталася Голубєвій Ладі.
21 березня - відбувся форум представників шкільної преси м. Києва та юних журналістів агентства «ЮН-ПРЕС»
«Твій успіх – у бажанні його досягти»
Під таким гаслом відбувся традиційний щорічний березневий Форум представників шкільної преси м. Києва та юних журналістів агентства «ЮН-ПРЕС» у Київському Палаці дітей та юнацтва
З усіх куточків столиці юні ентузіасти журналістики привезли свої творчі доробки (газети, фото, відеопрезентації). Великою командою, чисельністю понад 750 юнкорів, розкривали основні питання теми Форуму: «Медіапроекти: формат сучасних ЗМІ».
Привітали юних газетярів на головній арені прес-секретар Департаменту освіти і науки м. Києва Марія Кравчук, заступник директора Київського Палацу дітей та юнацтва Олена Клименко та керівник інформаційно-творчого агентства «ЮН-ПРЕС» Надія Іллюк. Звичайно, прес-центри районних рад старшокласників запропонували до розгляду присутніх власні медіапроекти, які вони реалізовують у своїх районах. Оригінальності й креативу молодих колег могли б позаздрити досвідчені медійники. Тут були й чудові ідеї проектів, і нестандартні шляхи їх втілення, і, звичайно, небанальна «обгортка» презентацій. Власне, дорослі колеги-професіонали скористалися нагодою і поспілкуватися з учасниками, адже проводили для них тематичні майстер-класи. Серед запрошених гостей були вже досвідчені фахівці: тележурналістка Ольга Герасим’юк, редактор відділу ЗМІ та громадської думки газети «День» Вікторія Скуба, кореспондент Департаменту журналістських проектів телеканалу «1+1» Тарас Білаш, фотограф, викладач Інституту художнього моделювання ім. Сальвадора Далі Сергій Щелкунов.
Традиційно команди районних прес-центрів змагалися за першість. Цього разу у квесті «Журналіст № 1». За легендою, команда мала допомогти головним героям опанувати різноманітні спеціальності професії журналіста. Найвправнішою виявилася команда «Голосієво», почесне ІІ місце посіли Оболонські «живчики» і замкнула трійку лідерів Дарницька «Стріла». Вітаємо переможців!
Фотографи теж мали можливість показати свій хист і майстерність: їх роботи оцінювали глядачі та визначали кращі знімки максимальною кількістю оплесків. Усі переможці отримали подарункові квитки на каток.
Для учасників заходу працювали медіа-атракціони та проводилися індивідуальні консультації.
Організатор заходу – інформаційно-творче агентство «ЮН-ПРЕС», перше на просторах України, яке навчає майбутніх журналістів і допомагає вихованцям реалізувати себе у професії.
Координатор шкільної преси м. Києва
Юлія СКОРОБОГАЧ
20 лютого - відбулося засідання молодіжного прес-клубу на тему: «Етика в журналістиці чи журналістика в етиці»
НА ПОЛІ ПРЕС-БОЮ
Саме так можна охарактеризувати відбіркові тури Міського конкурсу шкільних газет «Прес-бій». Командне змагання починаючих редакційних колективів міста розгорілося не на жарт і тривав з першого місяця зими. Кожна з конкурсних програм містила вікторину, тест на знання базових понять у тематичній сфері та безпосереднє практичне завдання. Звання «кращих» отримали кореспонденти,фоторепортери, дизайнери та редактори шкільних прес-центрів. В допомогу майбутнім профі щораз запрошувалися «діючі» практики журналістської справи. Цьогоріч у Конкурсі взяло участь 405 учасників з 87 навчальних закладів столиці. А вже 19 лютого 2013 року відбулася фінальна гра між 15 кращими командами з 6 районів міста, які набрали у відбіркових турах найбільшу кількість балів:
У фінальному прес-батлі свою беззаперечну перемогу підтвердили команди редакцій:
І місце – «Шкільний каламбур» ЗНЗ № 83 Святошинського району;
ІІ місце – «Параграф» СШ № 125 Дніпровського району;
ІІІ місце – «Шкільна планета» ЗНЗ 296 Дарницького району;
Cпецномінація «За глибокі знання у сфері ЗМІ» – «Голос молоді» СЗШ № 70 Шевченківського району.
Вітаємо переможців! Бажаємо підтримувати чудову інтелектуальну та творчу форму і не втрачати ентузіазму!
До зустрічі 21 березня 2013 року на Форумі представників шкільної преси м. Києва!
Довідки за адресою: info_mia@ukr.net
ЧЕКАЄМО ВАС В АГЕНТСТВІ «ЮН-ПРЕС»!
ПАЛАЦ ОБ’ЄДНУЄ ТАЛАНТИ!
Координатор шкільної преси м. Києва
Юлія СКОРОБОГАЧ
Школа медичної журналістики навчає професійно писати про медицину.
Національна Спілка журналістів України об’єднавши зусилля з медиками вирішили трохи під корегувати ситуацію, створивши Школу медичної журналістики
Перший модуль Школи медичної журналістики, який відбувся в Києві, був приурочений до Міджнародного дня боротьби з онкозахворюваннями. Перші навчальні сесії присвятили темі онкології. В рамках Школи було проведено прес-конференцію на тему ефективності лікування онкохворих в Україні за участю провідних лікарів та представників МОЗ, а також презентовано посібник для журналістів «Медична журналістика. Як писати про онкологію». Статистичні дані про онкозахворювання, причини виникнення і методи профілактики та лікування, моменти, на які потрібно звертати увагу журналістам, необхідні в роботі джерела інформації – усе це стане в нагоді тим представникам ЗМІ, що спеціалізуються на медичній тематиці.
У рамках Школи медичної журналістики, представники ЗМІ отримали чимало довідкової інформації, ознайомилися з поняттями персоналізованої медицини, новими методами лікування тощо. Обговорили особливості висвітлення «важких», або так званих табуйованих тем – невиліковних хвороб та смерті, поділилися досвідом спілкування з медиками. Слід зазначити, що всі медики, які були учасниками й експертами Школи медичної журналістики, не просто спілкувалися з журналістами, а й, попри свою неймовірну зайнятість, давали номери своїх мобільні та службові телефони задля детальної співпраці. Адже, як зазначила професор, доктор медичних наук, головний онкогінеколог МОЗ України, заввідділенням онкогінекологічного відділення Національного інституту раку Людмила Воробйова, «ми з вами робимо одну справу – рятуємо людей».
21 листопада 2012 року - відбулось засідання молодіжного прес-клубу на тему: "Діти у соціальних мережах"
Інтернет – звичне діло для всіх сучасних людей на планеті.
Інтернет захопив простір з усіх боків. Дізнаємось в лічені секунди будь-яку інформацію, знаходимо дані про ті чи інші заходи, створюємо сторіночки в соціальних мережах… Але чи все ми знаємо по особливості, а саме про небезпеки перебування в соціальних мережах.
Ми запросили експертів, які нам розказати про всі загрози та небезпеки в мережі.
Артур Кочарян, координатор програми «Школи – новатори» найбільше розказав про ризики, наголосив, що головне – не давати жодної інформації по себе, про сім’ю загалом.
Катерина Хливнюк – психолог відділу розвитку наголосила, що будь-яка інформація може спричинити удар по психологічному здоров’ю користувача. Головне, як її сприймати.
Також ми запросила старшого оперуповноваженого управління безпеки з кіберзлочинності Олексія Пащенко, який теж нам розказав про випадки кібератак та все ж дав декілька порад, розказав куди звертатись у випадку ситуації з кіберзлочинами.
Про негативну сторону перебування в соц..мережах можна говорити довго та наводити безліч прикладів, але у всьому є і позитивні сторони. Молодий поет Паша Броський розказав аудиторії, як завдяки саме соціальним мережам знайшов своїх читачів, став популярним та досяг деяких вершин.
Ще ми почули думку школярки Олесі Зенталь, яка на базі Малої академії наук робила дослідження серед своїх друзів, які перебувають в соціальних мережах. Дані нас не здивували, але все ж було цікаво послухати не лише думку досвідчених експертів, а й дізнатись юний погляд на цю проблему.
Також у нас в гостях був керівник анімаційної студії Родіон Шуб, який не на словах, а на справі розказує про небезпеки в Інтернеті та соціальних мережах. Він разом зі своїми гуртківцями створив декілька анімаційних мультфільмів на цю тему.
Саме переглядом цих мультфільмів ми і закінчили нашу зустріч.
керівник молодіжного прес-клубу
Дарина Кобзар-Кравченко
20 жовтня - відбулось свято «На журналістській кухні новачки». Наші нові учні познайомилися з викладачами та гостями агентства «ЮН-ПРЕС», знайшли нових друзів, а найголовніше отримали своє перше журналістське посвідчення.
Write a comment
Инкогнито:) (Thursday, 15 November 2012 17:10)
Лена! Сайт просто супер!!! Я в восторге!!!!!